Chcesz pomóc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy? Twoje zaangażowanie jest bardzo potrzebne. Ważne jednak, byś wiedział(a), gdzie się włączyć, by zrobić to bezpiecznie i adekwatnie do bieżących potrzeb osób doświadczających kryzysu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę organizacji i porad, które możesz wykorzystać szukając dla siebie przestrzeni do działania.
Wsparcie finansowe i humanitarne, czyli dołącz do jednej ze zbiórek
Poznaj listę organizacji, które organizują zbiórki pieniężne. Upewnij się, że wchodzisz na właściwą stronę internetową (sprawdź, czy strona jest szyfrowana – wskazuje na to ikonka zamkniętej kłódki obok adresu URL w pasku przeglądarki oraz początek tego adresu URL: https://)
- Polska Akcja Humanitarna: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina,
- Unicef: https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy,
- Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce: https://bit.ly/sos-wioski-dzieciece-zbiorka,
- Polski Czerwony Krzyż: https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/,
- Zbiórka Fundacji Nasz Wybór “Solidarni z Ukrainą: https://bit.ly/nasz-wybor-zbiorka,
- Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce: https://bit.ly/sos-wioski-dzieciece-zbiorka.
Pozostałe sprawdzone zbiórki znajdziesz np. tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/#section4.
Możesz też przygotować paczkę najpotrzebniejszych rzeczy – ubrań, leków, opatrunków, środków higienicznych. Sprawdź na liście danej zbiórki, co aktualnie jest najpotrzebniejsze (będzie się to zmieniać w czasie). Kupuj większe ilości jednego rodzaju (np. sucha żywność, podpaski), by ułatwić pracę wolontariuszom, którzy muszą sprawnie segregować produkty. Szukaj zweryfikowanych zbiórek – np. w urzędzie miasta lub gminy, lokalnych instytucjach oświaty i kultury, ale też w internecie, np. w zakładce “Pomoc humanitarna” tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/#section4.
Bezpieczny nocleg
Masz możliwość udostępnienia mieszkania, pokoju lub innego lokalu osobom uchodźczym? Poszukaj grup na Facebooku oraz organizacji pozarządowych, które tworzą formularze zgłoszeniowe. Taka droga umożliwia sprawną komunikację i pomoc. Zerknij na przykład tutaj:
- Grupa Fb dla osób mieszkających w Warszawie i okolicach: https://www.facebook.com/groups/zasobygrupa,
- Formularz zgłoszenia lokalu w Warszawie Fundacji Nasz Wybór: https://bit.ly/mieszkania-fundacja-nasz-wybor
- Inicjatywa Fundacji Ocalenie prowadzona na terenie Warszawy i w jej okolicach: https://refugeeswelcome.pl/rejestracja-pokoju/
- Wsparcie osób LGBT+, szukających miejsca, w którym mogą czuć się bezpiecznie: https://www.facebook.com/grupastonewall/posts/2539150142895283
W najbliższym czasie powinien ruszyć portal sosUA.pl, gdzie zamieszczane będą wszystkie ogłoszenia o noclegach dla osób uchodźczych w Polsce.
Osoby ze specjalnymi potrzebami
Wsparcia potrzeba w różnych obszarach. Osoby ze specjalnymi potrzebami doświadczają dodatkowych trudności w związku z kryzysową sytuacją – często nie mają jak dowiedzieć się o dostępności danej przestrzeni, skutecznie się komunikować (np. osoby głuche), znaleźć pracy czy uzyskać wsparcia medycznego. Dlatego powstała lista organizacji, które zajmują się pomocą w tych obszarach: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058.
Dobrostan psychiczny
Zapoznaj się z listą organizacji oraz serią materiałów edukacyjnych, dzięki którym osoby przyjeżdżające z Ukrainy do Polski mogą otrzymać wsparcie psychiczne. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.
- Na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę znajdziesz informacje o tym, co możesz zrobić i gdzie kierować osoby potrzebujące pomocy: https://bit.ly/fdds-wsparcie,
- Możesz też dołączyć do zbiórki na rzecz utworzenia Centrum Wsparcia dla osób LGBT+: https://zrzutka.pl/3hgdva.
Porady prawne
Po przyjeździe do Polski osoby uchodźcze potrzebować będą wsparcia prawnego w związku z wieloma sprawami organizacyjnymi takimi jak praca, legalizacja pobytu czy szkoła dla dziecka. Sięgnij po materiał przygotowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, by poznać listę miejsc, gdzie można zwrócić się po pomoc. https://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2022/02/Pomoc-NGO-UA.pdf.
A może wolontariat?
Chcesz zostać wolontariuszem/wolontariuszką? Sprawdź, czy nie możesz zaangażować się w działania lokalne, poza tym zapoznaj się z naborami do różnych organizacji pozarządowych:
- Polska Akcja Humanitarna: https://bit.ly/pah-wolontariat,
- Fundacja Ocalenie: https://bit.ly/fundacja-ocalenie-wolontariat,
- Dom Ukraiński w Warszawie https://bit.ly/dom-ukrainski-wolontariat,
- portal Ochotnicy Warszawscy: https://bit.ly/ochotnicy-wolontariat.
źródło: https://publicystyka.ngo.pl/jak-organizacje-spoleczne-pomagaja-osobom-z-ukrainy-przykladowe-ackje oraz https://www.pomagamukrainie.gov.pl/.