Wobec zalewu informacji z różnych źródeł każdy ma prawo czuć lęk, przytłoczenie i frustrację. Dlatego tak ważne jest, by w sytuacji kryzysowej wykazać się szczególną wrażliwością zarówno podczas wertowania stron internetowych i portali społecznościowych, jak i podczas rozmów w pracy, z przyjaciółmi czy rodziną.
Zanim przekażesz informację dalej…
Przypomnij sobie, że wiele treści, zwłaszcza tych kolorowych, głośnych, szokujących (w tym filmów, zdjęć, grafik, nagłówków) zamieszczanych jest w sieci w taki sposób,, by uruchomić silną reakcję emocjonalną i przyciągnąć Twoją uwagę.
- Czytaj całe artykuły przed ich udostępnianiem, dzięki temu będziesz znać kontekst zauważonego tytułu lub zdjęcia.
- Zamiast zrzutu ekranu, na którym widać będzie tylko fotografia i nagłówek, skopiuj i przekaż link do całego tekstu, nawet jeśli zawarta w nim wiedza zdaje ci się oczywista.
- Udostępniaj sprawdzone i konstruktywne informacje – o tym, jak można włączyć się w pomoc, analizy i pewne dane. Nie powielaj treści wywołujących panikę.
- Jeśli chcesz przekazać dalej wiadomość otrzymają od znajomej osoby, poproś najpierw o udostępnienie artykułu bądź wpisu opisującego szczegóły. Zapoznaj się z nim.
Zanim uznasz informację za prawdziwą…
Zalew wpisów, artykułów, wywiadów i grafik zalewa sieć. W emocjach łatwo uznać przedstawiane treści za prawdziwe. Zarówno wtedy, gdy zgadzają się z oczekiwaniami, jak i wtedy, gdy zupełnie je podważają.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do przekazywanych wiadomości, zwłaszcza, jeśli nie pochodzą z pewnych Ci źródeł. Zaglądaj do dużych serwisów informacyjnych, weryfikuj też wiedzę na portalach fact-checkingowych, które mają na celu sprawdzanie wypowiedzi osób publicznych i danych, w celu dostarczenia obywatelom rzetelnej wiedzy.
- Sprawdzaj autorów tekstów – czy specjalizują się w opisywanej dziedzinie? A może cytowane informacje nie są podparte źródłem zewnętrznym? Szukaj analiz przygotowanych przez specjalistów.
- Uważaj na informacje udostępniane na portalach społecznościowych. Zgłaszaj podejrzane konta – zwłaszcza te, które powstały niedawno lub zajmują się powielaniem treści wywołujących zamęt, obraźliwych i eskalujących konflikty.
- Poruszyło Cię jakieś zdjęcie? Sprawdź, czy faktycznie odnosi się do opisywanej sytuacji! Jedną z technik manipulacji jest załączanie do newsa niepowiązanej z nim fotografii, która wywołuje określone emocje zanim zapoznasz się ze szczegółami!
Zanim zadziałasz pod wpływem emocji
Wobec wielu wydarzeń budzących niepokój lub poczucie niepewności, a wręcz lęku, warto dać sobie czas na dokładną analizę informacji i wyciągnięcie wniosków, które dotyczą Twojej sytuacji.
- Wszyscy wokoło robią zakupy na zapas? Nie włączaj paniki – zacznij sprawdzać, co się dzieje i jaka jest przyczyna sytuacji. Oszczędzaj nerwy.
- Uwrażliwiaj swoje dzieci, znajomych i dalszą rodzinę na wiedzę dotyczącą fake-newsów i manipulacji w mediach.
- Obserwuj emocje swojego dziecka i reaguj, gdy przyniesie do domu kolejną rewelację. Zweryfikujcie ją wspólnie.
- Sprawdzaj, czytaj, uzupełniaj wiedzę, ale przede wszystkim działaj konstruktywnie – włóż energię w pomoc, zorganizuj coś dla bliskich, pomagaj ludziom dotkniętym kryzysem. Oczywiście po uprzednim sprawdzeniu, co jest potrzebne i jaka forma pomocy będzie najwłaściwsza.
A ponadto…
Zajrzyj na polskie strony fact-checkingowe:
Chcesz sprawdzić w zagranicznych źródłach? Skorzystaj z portali anglojęzycznych:
Źródło: https://bit.ly/ledwo-o-marketingu [dostęp: 2.03.2022]