- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 3822
Jeśli widzisz, że twoje dziecko bez zastanowienia wydaje pieniądze, które nagle dostało (np. z okazji komunii czy urodzin), naucz je lepiej nimi zarządzać. „Kiepską decyzją jest szlaban na pieniądze” – mówi prof. Dominika Maison, wykładowczyni na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. „Ale też niedobrą rzeczą jest powiedzieć: zrób z nimi, co chcesz.”
- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 1928
Wysyłasz czasem dziecko do sklepu? A czy prosisz je o paragon i wyjaśaniasz mu, dlaczego jest potrzebny i co się na nim znajduje? Jeśli to robisz i pokazujesz dziecku, dlaczego jest ważny – jesteś grupie wyjątkowych rodziców.
- Szczegóły
- Jacek Wasilewski
- Odsłony: 939
Ile tak naprawdę płacisz za setki kanałów telewizyjnych, spacer wzdłuż regałów z makaronami lub na randce, gdy usiłujesz wybrać coś z wielkiego menu w restauracji? Ile kosztuje nas zbyt długie wybieranie i co z tym zrobić?
- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 973
Obok wielu rodzajów inteligencji na pewnym etapie życia dziecka pojawia się inteligencja finansowa. I można ją rozwijać.
- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 1790
Czy to, co myślimy na temat finansów, zarabiania pieniędzy czy bogacenia się ma wpływ na naszą sytuację finansową? Okazuje się, że tak. Nasze przekonania kształtują w dużej mierze podejście do finansów, wspierając lub ograniczając zasobność naszego portfela.
- Szczegóły
- dr Katarzyna Sekścińska
- Odsłony: 5595
Zdrowie finansowe jest ogromnie ważne dla osiągnięcia zadowalającej jakości życia. Jest ono warunkowane wieloma czynnikami odnoszącymi się przede wszystkim do poczucia bezpieczeństwa finansowego, wiedzy i kompetencji ekonomicznych. U podstaw naszego zdrowia finansowego leży to, w jaki sposób postrzegamy pieniądze, czym dla nas są, czemu służą i jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić, by je zdobyć.
- Szczegóły
- dr Katarzyna Sekścińska
- Odsłony: 947
Jak radzić sobie z nadmiarem informacji, których dostarczają nam media i Internet? Jak w tym kontekście podejmować finansowe decyzje „na chłodno”? Czy w tych czasach jest to w ogóle możliwe?
- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 1711
94% osób w związku małżeńskim nie wie, ile dokładnie zarabiają ich partnerzy. Jak to możliwe? Zważywszy na to, że pieniądze wciąż dla wielu Polek i Polaków niezręcznym tematem, wynik ten nie powinien aż tak dziwić. Rozmowy o finansach są jednak potrzebne, a wręcz nieuniknione, zwłaszcza te z najbliższymi osobami – przecież bez nich nie sposób myśleć o bezpieczeństwie finansowym. Jak się do nich przygotować i wspólnie oswoić temat?
- Szczegóły
- op. red.
- Odsłony: 992
Najskuteczniejszą metodą kształtowania postaw prooszczędnościowych i nauki zarządzania ograniczonym budżetem w określonym czasie, jest dawanie dziecku kieszonkowego. Jeśli kieszonkowe ma w pełni realizować swoją funkcję, musi jednak spełniać kilka warunków.
- Szczegóły
- dr Katarzyna Sekścińska
- Odsłony: 1053
Rodzice są dla dzieci w wieku 7-12 lat jednym z najważniejszych, a nierzadko nawet najważniejszym źródłem wiedzy o finansach, konsumpcji czy zarządzaniu budżetem domowym. Dlatego rozmowy rodziców z dziećmi o finansach są tak kluczowe dla osiągnięcia przez nie zdrowia finansowego w przyszłości.