Dlaczego partnerzy powinni rozmawiać o wspólnych finansach i jak takie rozmowy wpływają na relacje? Zachęcamy do lektury i podzielenia się Waszymi doświadczeniami w prowadzeniu rozmów o pieniądzach. Może macie swoje sprawdzone sposoby, z których skorzystają inni?
Kiedy siedzisz naprzeciwko ukochanej osoby na kolacji przy świecach, być może nadszedł czas, aby zadać to trudne pytanie: czy oboje jesteście gotowi otworzyć wspólne konto bankowe? Czołowi badacze Inicjatywy Think Forward, prof. dr Fred van Raaij, prof. dr Gerrit Antonides i dr Manon de Groot, doszli do wniosku, że wspólne rachunki bankowe, a także wspólne podejmowanie decyzji finansowych rodzą mniejszą liczbę problemów finansowych.
Ale zanim zrobisz ten duży krok w swoim związku, ważne jest, aby upewnić się, że oboje jesteście „po tej samej stronie” i macie podobne cele finansowe.
Aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, dzielimy się z Tobą wskazówkami, jak opanować wspólne zarządzanie pieniędzmi z ukochaną osobą.
Co Twoje, to moje
Być może słyszałeś powiedzenie: „co Twoje, to moje”. Otwierając wspólne konto, wygospodaruj czas na rozmowę z partnerem na temat Waszej obecnej sytuacji finansowej. Co musicie wziąć pod uwagę:
- Ile zarabiacie?
- Ile macie oszczędności emerytalnych?
- Jakie posiadacie aktywa?
- Jakie macie długi?
- Jaka jest Wasza historia kredytowa?
Przejrzystość w odniesieniu do tych tematów jest ważna, ponieważ pomoże Wam zrozumieć Waszą sytuację finansową, zanim zdecydujecie się na wspólne konto.
Równe szanse
Przy łączeniu finansów ważna jest współpraca. Musisz być w równym stopniu zaangażowany w budżetowanie i podejmowanie decyzji w tematach: ile wydać, ile zaoszczędzić i ile zainwestować.
Co tydzień lub co miesiąc możecie wygospodarować czas na wspólną pracę nad budżetem, by mieć wgląd, na co wydajecie pieniądze.
Zdobywcy bramek
Poświęćcie czas na wspólne ustalenie celów finansowych. W ten sposób oboje możecie wzajemnie rozliczać się z ich osiągania, a osiągnięcie wspólnych celów będzie dla Was jeszcze większą nagrodą.
Typ wydający czy oszczędzający
Dobrym pomysłem jest również zrozumienie nawyków partnera w zakresie wydawania pieniędzy. W ten sposób oboje możecie zrozumieć dobre i niezbyt dobre nawyki związane z zarządzaniem pieniędzmi. Ważne jest, aby pamiętać, że nikt nie jest doskonały, więc upewnijcie się, że podczas tej dyskusji jesteście nawzajem świadomi swoich odczuć. Badanie przeprowadzone przez Inicjatywę Think Forward wykazało, że wspólna praca nad zarządzaniem pieniędzmi i podejmowaniem decyzji finansowych jest kluczem do sukcesu w otwarciu wspólnego konta.