Praca nadaje życiu sens. To nie tylko źródło dochodu, ale również możliwość samorealizacji, szczególnie jeśli wykonujemy ją w zgodzie z naszym powołaniem lub jest ona naszą pasją. Pandemia spowodowała, że wiele osób i firm musiało zmienić swoje podejście do pracy, zarówno w wymiarze finansowym, jak i organizacyjnym.
Praca zaspokaja nasze potrzeby materialne i niematerialne. Jest czymś znacznie więcej niż zarabianiem pieniędzy.
Rozwija poczucie własnej wartości i bycia potrzebnym, przez co daje zadowolenie z siebie i satysfakcję z tego, co robimy.
Nasza aktywność zawodowa jest okazją do nawiązywania znajomości, budowania relacji, podejmowania decyzji i realizacji celów. Mobilizuje nas do tego, by się rozwijać i zwyczajnie o siebie dbać.
Pandemia wymusiła zmiany...
“Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana” - to słynne zdanie Heraklita z Efezu sprzed wieków pozostaje aktualne do dziś. Zakres zmian wywołanych przez światową pandemię - m.in.: likwidacja tysięcy miejsc pracy, zachwianie sektorów turystycznego, hotelarskiego czy gastronomicznego, ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, osłabiona kondycja finansowa wielu firm, skutkująca zwolnieniami czy obniżeniem wynagrodzeń - zrodziły w wielu z nas poczucie lęku i niepewności. Widać to szczególnie na płaszczyźnie pracy. Skala zmian organizacyjnych - choćby wprowadzenie pracy zmianowej i zdalnej w firmach, gdzie jej do tej pory w ogóle nie było, szukanie możliwości zmniejszenia kosztów (np. przez skorzystanie z możliwości zawieszenia obowiązku funkcjonowania funduszu świadczeń socjalnych czy wypłat świadczeń urlopowych), rezygnacja z przenosin do większego biurowca - na stałe zmieniło sposób myślenia o relacjach pracownik-pracodawca.
… również pozytywne
W wielu obszarach pandemia wymusiła również szereg pozytywnych zmian. Polska szkoła zaczęła masowo korzystać z technologii cyfrowych. Wiele sklepów utworzyło internetowy kanał sprzedaży.
Coraz popularniejsza praca zdalna spowodowała trwałą zmianę w kulturze pracy - ważniejsze stało się “wykonanie zadania”, niż obecność w biurze.
Dała wielu pracownikom dostęp do pracy, do której nie mogliby dojechać, a pracodawcom pozwoliła znaleźć specjalistów mieszkających w dowolnym miejscu w kraju, a nawet na świecie.
Gotowi do zmian
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis pracuj.pl wśród użytkowników portalu na temat postrzegania pracy i kariery w obliczu pandemii, blisko 80% Polaków wyraża gotowość przyjęcia oferty od nowego pracodawcy mimo sytuacji na rynku, a prawie 65% jest w stanie się przekwalifikować. Dodatkowo, w decyzji o zmianie pracy na znaczeniu zyskuje stabilność zatrudnienia, na którą wskazało 58% respondentów.
Dla porównania, propozycja wyższego wynagrodzenia jako argument przemawiający za zmianą pracy pojawiła się na pierwszym miejscu w 69% odpowiedzi.
Od przybytku głowa nie boli
W połowie 2020 roku (czyli roku pandemii) na portalu pracuj.pl było 40 000 ofert pracy, które najczęściej dotyczyły stanowisk: handlowiec, sprzedawca, ekspert IT, specjalista obsługi klienta, magazynier. Niektóre firmy, na przykład kurierskie czy budowlane - w ogóle nie likwidowały etatów, a wręcz przeciwnie - zanotowały lawinowy wzrost zatrudnienia. Są osoby, które właśnie w pandemii zwiększyły swoje dochody poprzez:
- skorzystanie z propozycji pracy w nadgodzinach i w weekendy,
- podjęcie pracy w roli opiekuna dziecka czy osoby starszej,
- płatne wypełnianie ankiet internetowych (praca oferowana przez serwisy badania opinii publicznej),
- uruchomienie konta w platformach internetowych, gdzie można sprzedawać ubrania, buty i inne akcesoria.
Podsumowanie
Znalezienie nowej pracy - stałej czy dodatkowej - podczas trudnej sytuacji gospodarczej wymaga z pewnością większego wysiłku, ale jest możliwe. Warto pamiętać o kilku elementach:
- Przeglądaj kilka portali publikujących oferty pracy - ogólnopolskich, lokalnych i specjalistycznych, a także oferty agencji pracy tymczasowej - skorzystaj z tego, że szukanie pracy przeniosło się w dużej mierze właśnie do Internetu.
- Nie ograniczaj odpowiedzi na ogłoszenie do wysłania CV - pokaż swoją determinację przez wykonanie telefonu do działu HR, by powiedzieć, jaka jest Twoja motywacja, dlaczego warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
- Szukaj stabilnych pracodawców - poczytaj, jak poradzili sobie podczas pandemii, czy okazali się odporni na kryzys, jak wspierali pracowników.
- Odśwież znajomości i rozwiń sieć kontaktów - poczta pantoflowa zawsze sprawdza się jako najlepszy rekruter - porozmawiaj ze znajomymi, poinformuj ich, że szukasz nowego źródła dochodu czy pracy; założ lub odśwież profil na portalu biznesowym - poproś o rekomendacje, sprawdź profile pracodawców, którzy wydają Ci się interesujący.
- Rozważ zdobycie nowej wiedzy, umiejętności, kwalifikacji - poszukaj nieodpłatnych kursów (np. językowych) czy warsztatów, które mogą poszerzyć Twoje możliwości znalezienia pracy w kilku branżach/zawodach.
Pamiętaj, że znalezienie dodatkowej pracy czy źródła dochodu wymaga na początku wyrzeczeń - oznacza mniej wolnego czasu, rezygnacji z różnych przyjemności, ale jest to inwestycja w Twoją przyszłość. Nie warto włączać trybu “przeczekanie”, ale wykorzystać ten czas na rozwój osobisty i poszerzenie zawodowych możliwości.