Zobacz, co o finansach mówią Ola i Andrzej – pracujący studenci, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, a już wiedzą, że zaplecze finansowe jest ważne.
W kilku rozmowach, zapytaliśmy Polaków o ich finansowy dobrostan, jak zmienił się ich domowy budżet w czasie pandemii, jakie nawyki okazały się być tymi dobrymi, a jakie tymi złymi.
Dla Oli i Andrzeja, którzy dopiero uczą się, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi, domowy budżet to wszystkie wydatki, które idą „na życie”. Wiedzą już, że zawsze trzeba mieć coś odłożone – a to na wakacje, a to na niespodziewane wydatki. Zaplecze finansowe pozwala im na spontaniczne działanie. Wiedzą też, jak ważna jest praca - dzięki niej mogą pozwolić sobie na niezależność finansową, wspólne mieszkanie i planowanie przyszłości.
Ola i Andrzej wiedzą, że wiele rzeczy jest im zbędnych. Podczas pandemii zrozumieli, że warto kupować bardziej świadomie. Przed zakupami robią rozpoznanie i wybierają ten sklep, w którym dany produkt jest najtańszy. Ola sprzedaje to, czego już nie potrzebują, a pieniądze odkłada na ich wspólne konto oszczędnościowe. To ona zawsze zachęca Andrzeja do racjonalnego wydawania pieniędzy i oszczędzania.
Ich motto? Lepiej mieć niż nie mieć.
I tego się trzymają w oszczędzaniu. Ola i Andrzej mają już swoje rytuały, dzięki którym lepiej zarządzają domowym budżetem.
Oto one:
- świadome zakupy,
- sprawdzenie rynku - robią rozpoznanie w sieci i wybierają najtańszy sklep,
- sprzedaż niepotrzebnych rzeczy, a pieniądze uzyskane w ten sposób są odkładane na wspólne konto.
Sprawdź, jak i Ty możesz zacząć oszczędzać lub być bardziej gospodarnym. Poznaj więcej sposobów na mądre zarządzanie pieniędzmi:
- zobacz narzędziownik "Świadome i odpowiedzialne zakupy" - https://bit.ly/3gQjsMY
- zapoznaj się z infografikami:
"Co warto zrobić przed zakupem czy poniesieniem większych wydatków" - https://bit.ly/2SPQ9m5
"Na czym zaoszczędzić najwięcej?" - https://bit.ly/35OHSRY