Koronawirus spowodował, że wiele osób na całym świecie znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Jakie działania powinieneś podjąć, jeśli właśnie straciłeś pracę lub Twoja firma przestała zarabiać?
Wybuch pandemii koronawirusa spowodował szok finansowy, głębokie spowolnienie gospodarcze i zwiększył niepewność finansową. W przypadku wielu ludzi doprowadził do utraty pracy, a także do mniejszych lub większych spadków dochodów. Jakie działania powinieneś podjąć, jeśli właśnie straciłeś pracę lub gdy Twoja firma doświadczyła nagłego i znacznego spadku przychodów?
Przeczytaj 10 poniższych wskazówek, które krok po kroku pomogą Ci zapanować nad finansami.
Porady praktyczne
Dziesięć najważniejszych kroków powstało w oparciu o eksperckie serwisy internetowe nt. finansów oraz to, co moim zdaniem ma największe znaczenie. To nie jest nauka ścisła. To próba przedstawienia praktycznej wiedzy, opartej na analizie informacji.
Krok 1 - Przygotuj się psychicznie do sporządzenia i wykorzystania awaryjnego planu finansowego. Przygotowanie planu pomoże ci opanować bardzo stresującą sytuację, w której musisz utrzymać się na powierzchni. Zacznij od planu awaryjnego na pierwszy tydzień. Wybierz format - np. listę - i postaraj się, aby była ona jak najprostsza.
Krok 2 - Wypisz wydatki, jakie musisz ponieść Ty i Wasze gospodarstwo domowe. Zdecyduj, na co koniecznie trzeba wydać pieniądze. Uczciwie pomyśl o potencjalnych nieprzemyślanych wydatkach. Impulsywne wydawanie pieniędzy, by sprawić sobie przyjemność, jest kuszące, ale nie jest najmądrzejsze w sytuacji nagłego kryzysu finansowego.
Krok 3 - Wylistuj swoje możliwości poniesienia wydatków z kroku drugiego. Jakie masz dochody; a jakie oszczędności? Czy istnieją alternatywne, natychmiastowe możliwości, takie jak zwrócenie się o pomoc do rodziny? Uważaj na kosztowne pożyczki / debet / wydatki z karty kredytowej, aby móc utrzymać płynność.
Krok 4 - Jeśli żyjesz w związku z drugą osobą, porozmawiaj z Nią o tych krokach, szczególnie o drugim i trzecim i postarajcie się ulepszyć plan.
Istnieją dowody na to, że wspólne decyzje prowadzą do mniejszej liczby problemów finansowych.
Krok 5 - Razem ze swoim partnerem zachowaj spokój i racjonalność.
Wyznaczanie celów, kontrola emocjonalna i uważność mają wpływ na sytuację finansową.
Krok 6 - Jeśli nie wiesz, jak zrobić krok do przodu, zastanów się, kogo możesz poprosić o pomoc w opracowaniu lub przetestowaniu planu związanego z finansami. To zupełnie normalne, że możesz się wahać, czy pozwolić sobie na taką otwartość wobec innych. Chodzi jednak o przetrwanie tego trudnego momentu. Więc jeśli komuś naprawdę ufasz, być może jest to opcja do wykorzystania.
Krok 7 - Sfinalizuj swój pierwszy plan tygodniowy tak szybko, jak to tylko możliwe. W pierwszym tygodniu sprawdzaj co drugi dzień, jak ma się plan w stosunku do rzeczywistych wydatków.
Krok 8 - Już w tym pierwszym tygodniu zacznij tworzyć kolejny plan awaryjny na tydzień drugi – i postępuj tak co tydzień przez 3 miesiące. Zapisuj jak najwięcej szczegółów finansowych w każdym tygodniu. Aby opracować ten plan działania, należy wykonać kilka kroków, które można podzielić na trzy kategorie: „znajdź sposób”, „szukaj pomocy” i „kontynuuj opłacanie” rachunków, których nie można odłożyć:
- Poszukaj sposobów uzyskania wsparcia w zakresie awaryjnego dochodu.
- Znajdź źródła pomocy w Twojej sytuacji: sprawdź, czy istnieje instytucja, gdzie możesz uzyskać kompleksową pomoc w kontaktach z lokalnymi władzami i bankami. Mniejsza liczba organizacji do kontaktu - „pomocników” czy „wierzycieli” - pozwoli Ci zaoszczędzić wiele stresu związanego z potencjalnym nawałem pism, informacji, rozmów telefonicznych, które trzeba wykonać.
- Skontaktuj się z podmiotami, wobec których ponosisz opłaty, by wnioskować o zawieszenie obowiązku płatności lub o zniżkę. Poszukaj przykładowych pism, które pomogą Ci skutecznie o to wystąpić.
- Zidentyfikuj swoje dalsze możliwości, np. na oszczędzanie lub zarabianie pieniędzy.
- Upewnij się, że opłacasz te rachunki, których nie można renegocjować lub których płatność nie może zostać odroczona.
Krok 9 - Kontynuuj realizację awaryjnego planu finansowego:
- porozmawiaj ze swoim partnerem lub kimś, komu ufasz i popraw plan,
- zachowaj spokój i rozsądek.
Krok 10 - Weryfikuj, jak ma się rzeczywistość do planu:
- znajdując i testując różne możliwe narzędzia, a następnie używając tego, które pomaga śledzić Twój plan budżetowy
- oraz ustanawiając godzinę i dzień tygodnia, gdy regularnie będziesz porównywał stan faktyczny z planem.