Jan Paweł II mówił, że „bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” i jest w tym dużo prawdy. Pomaganie innym sprawia, że przestajesz stawiać siebie w centrum uwagi, a więc nie skupiasz się na własnych troskach.
Nie chodzi o to, aby nie myśleć o sobie, ale zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy jedyni, sami w tym trudnym czasie. Pomaganie innym nie tylko pozwala oderwać się od trudnej rzeczywistości i zająć czymś myśli, ale sprawia, że rozwijamy się – poznajemy nowych ludzi, mamy więcej energii do działania i bardziej chce nam się żyć.
Pozytywna nostalgia
Co, poza szeroko pojętym altruizmem (pomaganiem innym), pomoże przejść przez trudny czas? Otóż na pomoc przychodzi francuski psychiatra Michele Lejoyeux, który twierdzi, że uratować nas może pozytywna nostalgia. Oznacza to wracanie do chwil, w których byliśmy szczęśliwi. Można przeglądać zdjęcia, wspominać czas, kiedy rozpierała nas radość. To wpływa na nas pozytywnie i sprawia, że jaśniej myślimy o przyszłości.
Duńskie hygge
To filozofia, która polega na dążeniu do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, pełnego komfortu i szczęścia. Okryj się kocem, wypij ciepłą herbatę i poczytaj ulubioną książkę.
Znajdź dla siebie czas, wystarczy 30 minut dziennie, ale spędź je na drobnych przyjemnościach.
To sprawi, że oczyścisz umysł i nabierzesz więcej dystansu.
Sport to zdrowie
W trakcie uprawiania aktywności fizycznej wydzielają się w naszym mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po prostu – poćwiczysz trochę i od razu masz więcej energii. Aktywność pozwoli ci także utrzymać ciało w dobrej kondycji.
Nie zamykaj się w domu!
Pandemia to nowa rzeczywistość, ale nie zamykaj się w domu. Wychodź – na spacery, bezpiecznie, najlepiej codziennie. Nie zamykaj się w czterech ścianach i nie zapominaj o higienie osobistej. Zamieniaj dresy na wyjściowe ubrania, choćby nawet idąc do sklepu. To pozwoli ci utrzymać psychikę w dobrej kondycji.
Rytuały i planowanie
To, czy sytuacja sprzed pandemii wróci do normy, jest wielką niewiadomą. Ważne, aby żyć cały czas tak, jak przed zmianą, co oznacza, aby nadal pielęgnować rytuały dnia codziennego, takie jak poranne wstawanie, śniadanie, kolacja, przygotowywanie obiadu, spacer, ubieranie się. To małe rzeczy, jednak pozwolą ci zachować formę psychiczną.
Podsumowanie:
Co pomoże przejść przez trudności?
- pomoc innym,
- pozytywna nostalgia (wspomnienia pięknych chwil),
- ruch,
- rytuały dnia codziennego,
- czas dla siebie.