Podczas pierwszego z cyklu webinaru "Wielki reset, czy nowy start” prowadzący podjęli próbę podsumowania, czego nauczyło nas ostatnie półtora roku życia w pandemii i co z tych lekcji zostanie z nami na dłużej.
W webinarze udział wzięli Ewelina Szeratics, coach, wspierająca kobiety i pracująca z mikroprzedsiębiorcami oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog, wakcynolog społeczny, badacz, wykładowca. Zaproponowali, by nie naciskać jeszcze przycisku “reset” i nie próbować zapomnieć o tym, co nas spotkało, ale jeszcze raz w skrócie zastanowić się nad tym, co było i jakie wnioski płyną z tego czasu. A także rozważyć, czego nauczyliśmy się o sobie.
Rozmowę o pandemii podzielili na okresy - jak było na początku, jak było potem, a jak jest teraz. Zwrócili uwagę na to, jak zmieniały się nasze emocje, nasze zachowania, działania. Na końcu zastanawiali się nad tym, gdzie jesteśmy teraz.
Pandemia – pierwsze zderzenie
Prowadzący zaczęli od konkluzji, że z dnia na dzień pandemia i ogłoszony lockdown zabrały nam wolność, poczucie kontroli i bezpieczeństwo. Musieliśmy zmierzyć się z trudnymi emocjami - lękiem, złością, niepewnością. Zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach z naszymi problemami, relacjami lub samotnością. Wszędzie, wszyscy i wszystko obracało się wokół tego tematu. Niewiedza, co się stanie, była dojmująca i jeszcze bardziej wzmagała nasz stres.
Trudne było w tej izolacji, że nie było żadnej osoby, guru, polityka, który by nam powiedział, że wie co robi i wyznaczył datę, kiedy lockdown się skończy. Nie było nikogo na świecie, kto by wiedział, co się stanie - mówił dr Tomasz Sobierajski.
Pandemia – oswajanie rzeczywistości
Metodą oswojenia tych wszystkich kłębiących się emocji było odcięcie się od “gorących mediów”, zatrzymanie na sobie i najbliższych, działanie w naszej strefie wpływu.
Nie potrafiliśmy często uświadomić sobie, że: jestem w takiej sytuacji, jakiej jestem i w tym momencie nie mam najmniejszego wpływu na to, co się dzieje. Ale mam wybór - mogę się złościć albo mogę spróbować coś zrobić dla siebie, dla swojej malutkiej społeczności. I odetchnąć pełną piersią i zobaczyć, że szklanka do połowy jest pełna - zachęcała Ewelina Szeratics.
Prowadzący zwracali uwagę, że pandemia nie tylko odebrała nam wiele rzeczy, które uważaliśmy za oczywisty aspekt naszej codzienności, ale również wiele dała. Mogliśmy więcej czasu spędzać z domownikami, odkryć ich na nowo. Udało nam się odwiedzić pobliski las, docenić kontakt z naturą. Wykorzystywaliśmy szerzej nowoczesne technologie do kontaktów czy nauki, znosząc bariery odległości i czasu. Odkrywaliśmy często, jak niewiele potrzebujemy, by poczuć się dobrze. Wiele osób znalazło czas na zrobienie rzeczy, czy realizację pasji, na które do tej pory im go brakowało.
Myślę, że ta pandemia pozwoliła nam docenić rzeczy, które są bardzo blisko. Często stoimy na naszym statku życia w bocianim gnieździe i wypatrujemy tej "Ameryki", a tak naprawdę nie patrzymy, ile dobra się dzieje na naszym pokładzie - komentował dr Tomasz Sobierajski.
Pandemia – pożegnanie
Webinar zakończył się podsumowaniem, iż skutki pandemii zostaną z nami pod wieloma postaciami, jak praca hybrydowa czy sposób, w jaki wykorzystujemy technologie. Zmianie uległo wiele definicji. To, co było pewnikiem, przestało nim być. Może się zdarzyć, że w tej czy innej postaci choroba wróci, nawet jeśli uda się dużej części populacji zaszczepić. Będziemy musieli nauczyć się przystosowywać do takich sytuacji, uczyć się, zastanawiać, co możemy zrobić lepiej, kiedy zdarzy się podobne zamknięcie, jak unikać tych złych schematów zachowań, które odbijają się na naszej psychice czy zdrowiu. Po tych przejściach na nowo budujemy naszą normalność i zmieniamy definicję naszego szczęścia i dobrostanu.
Kogokolwiek pytam, prawie wszyscy bardzo podobnie odpowiadają, że dla nich teraz szczęście oznacza spokój, ciszę, bycie ze sobą - mówiła Ewelina Szeratics.
Podkreśliłbym, że pandemia pokazała rolę wielu instytucji i ich duży wpływ na nasze życie. Pokazała, jak ważni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Współpraca wielu międzynarodowych instytucji doprowadziła do powstanie szczepionki w tak krótkim czasie, co też jest ogromnym sukcesem - podsumowywał dr Tomasz Sobierajski.
Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania webinaru na naszym kanale YouTube.
Jesteśmy ciekawi, jak podobał Ci się webinar? Będzie nam ogromnie miło, jeśli podzielisz się z nami swoją opinią - zachęcamy do odpowiedzi na krótką ankietę - LINK
Zapraszamy na kolejne webinary z udziałem Eweliny Szeratics i Tomasza Sobierajskiego - zapisy - link