Każda inwestycja ma określony poziom ryzyka. Można zatem przeznaczać na nią tylko takie środki, których ewentualna utrata nie doprowadzi do drastycznego spadku poziomu naszego życia. Zawsze należy inwestować rozsądnie.
Lokaty
Znacznie trudniej inwestować w warunkach wysokiej inflacji, która „zjada” zyski z lokat, obligacji czy wzrostu kursów akcji. Obecnie oprocentowanie depozytów bankowych znajduje się poniżej 3%. Przy wysokiej inflacji tego rodzaju lokata przyniesie stratę, ale będzie ona mniejsza, niż gdy trzymamy pieniądze na koncie bieżącym lub w przysłowiowej skarpecie. Zaletą lokowania pieniędzy w banku jest niskie ryzyko. Środki na rachunkach bankowych są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości w złotych 100 tys. euro.
Obligacje korporacyjne
Więcej można zarobić inwestując w obligacje. Ale nie są one pozbawione ryzyka, szczególnie te emitowane przez przedsiębiorstwa (obligacje korporacyjne). Najmniej ryzykowne są inwestycje w obligacje skarbowe. W ofercie Ministra Finansów znajdują się m.in. detaliczne obligacje, które w zamierzeniu mają „pobić” inflację. Odsetki są naliczane w okresach rocznych. Są to obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji, przy czym w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie jest stałe. Natomiast w następnych okresach oprocentowanie stanowi sumę:
stałej marży, która jest dla posiadacza obligacji gwarancją, że przyrost oszczędności będzie zawsze wyższy od inflacji;
wskaźnika inflacji, przyjmowanego dla 12 miesięcy, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego.
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe oferowane przez Ministra Finansów znajdują się w ciągłej sprzedaży po cenie 100 zł za sztukę i można je kupić w oddziałach PKO Bank Polski, przez Internet (www.obligacjeskarbowe.pl) lub telefonicznie.
Zaletą inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość wyjścia z inwestycji w każdej chwili, przedstawiając je do wcześniejszego wykupu. W takim przypadku od wartości narosłych odsetek zostanie pobrana odpowiednia opłata.
Pobierz tabelę w wersji pdf: LINK
Akcje
Alternatywnie możemy inwestować w akcje, ale w tym wypadku należy liczyć się z ryzykiem. Ponadto wymagane są duże nakłady pracy analitycznej i śledzenia rynku. Można natomiast więcej zarobić. Mniej pracochłonne jest tzw. inwestowanie pasywne, które polega na zakupach tytułów uczestnictwa w funduszach notowanych na giełdzie tzw. ETF (ang. Exchange Traded Fund) odzwierciedlających zachowanie się danego indeksu giełdowego. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest notowanych 11 ETF-ów na indeksy GPW i zagraniczne. Kupując tytuł funduszu, inwestujemy w akcje wszystkich spółek objętych indeksem. Pracochłonność, ryzyko inwestycji i koszty transakcyjne są niższe aniżeli w przypadku zawierania transakcji na akcjach pojedynczych spółek. Wyjście z inwestycji w ETF jest możliwe w każdym dniu, kiedy jest sesja giełdowa. Takie inwestowanie może przynieść wyższy potencjał zarabiania niż w obligacje czy lokaty.
Od dochodów z inwestowania w obligacje (odsetek), lokat bankowych czy funduszy ETF zostanie pobrany zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% otrzymanego dochodu.
Jak widać rozsądne inwestowanie może znacznie zmniejszyć straty wartości naszych pieniędzy w warunkach inflacji, a nawet przynieść zyski.
Autor: Jan Mazurek, mgr inż., ukończył Politechnikę Gdańską. Posiada również licencję maklera papierów wartościowych. Pracuje od 1994 roku w renomowanych instytucjach finansowych (domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych). Obecnie pracuje w Michael/Ström Dom Maklerski S.A. Posiada również bogaty dorobek publicystyczny w zakresie ekonomii i finansów, tworzy materiały informacyjne i edukacyjne dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Prowadził szkolenia w zakresie rynku kapitałowego i zarządzania finansami.