
Jak rozporządzać majątkiem? (cz.1) Zabezpiecz siebie i bliskich
Czym są majątek wspólny oraz osobisty? Na czym polega rozporządzanie nimi? Prawo majątkowe powstało po to, aby chronić nas w życiu codziennym i w trudnych sytuacjach. Ważne jest tylko, aby znać obowiązujące zasady i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.

Jak pokonać “hamulcowych” zmiany?
Każda zmiana to proces, trwający czasami miesiącami (jeśli nie latami). Najważniejsze jest uświadomienie sobie swojej sytuacji, zrozumienie kontekstu, siebie oraz osób wokół. Dopiero wtedy możemy zacząć się zastanawiać, co chcemy zrobić i w jaki sposób osiągnąć zamierzony cel.

Syndrom bolącego kręgosłupa, czyli dlaczego nie chcemy lub nie potrafimy działać długofalowo
Dlaczego, mimo że wiemy, że jest nam źle, że coś nie działa tak, jak byśmy chcieli, że inaczej byłoby nam łatwiej – nie wprowadzamy nowych zasad i żyjemy dalej tak, jak dotychczas? Poznaj cztery powody, które najczęściej wpływają na nasze decyzje.

Czy rozmowy o pieniądzach nie uczynią z dziecka materialisty?
Niektórzy rodzice obawiają się, że częste rozmawianie z dziećmi na tematy związane z finansami spowoduje, że dziecko stanie się materialistą. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą – do materializmu prowadzą inne rzeczy.

Wartości a pieniądze. Czego uczymy nasze dzieci?
Przekazywanie wiedzy i rozmowy z dziećmi na temat finansów to jedno. Dzieci najwięcej uczą się jednak, patrząc na nasze zachowania i postawy. Czy zdajemy sobie sprawę, jaki przekaz na temat pieniędzy płynie z naszych codziennych zachowań?

Jak odmawiać dziecku, gdy błaga nas o zakup nowej zabawki?
Większość rodziców nieraz znalazła się w sytuacji, gdy ich dziecko błagało o zakup nowej zabawki. Dzieci potrafią w takich sytuacjach być bardzo przekonujące. Dla świętego spokoju wielu rodziców ulega błaganiom dziecka. Jak można uniknąć tego typu sytuacji?

Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?
W naszej kulturze pieniądze często są tematem tabu. Cały czas pokutują w naszym społeczeństwie stereotypy takie jak: „dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają”, „o pieniądzach nie rozmawia się w towarzystwie”. Jako dorośli często zatem omijamy ten temat w rozmowach z przyjaciółmi, rodziną i… własnymi dziećmi.

Kalkulator budżetu domowego
Prowadź budżet domowy z naszym rocznym planerem! Obejrzyj także instruktaż, jak użyć go do przejęcia kontroli nad Twoimi finansami!

Jak nauczyć dzieci oszczędzania pieniędzy?
Na początek rzecz oczywista – aby dziecko mogło uczyć się oszczędzania, musi mieć do swojej dyspozycji pieniądze. Dlatego tak ważne jest dawanie dziecku kieszonkowego.

Czy płacić dzieciom za wykonywanie prac w domu?
Niektórzy rodzice stosują nagrody finansowe, aby zachęcić dzieci do wykonywania obowiązków domowych. O ile taka motywacja często działa, bo dziecko faktycznie wreszcie ruszy się i posprząta swój pokój albo wyniesie śmieci, to nie jest ona właściwa. Dlaczego?

Chcesz zapewnić dobry start w życie swoim dzieciom? Sprawdź, czym dysponujesz
W rozpędzonym życiu zawodowym i rodzinnym warto na chwilę zatrzymać się i zrobić jak w filmie – stop klatkę. Warto wziąć pod uwagę, jak wygląda nasza obecna sytuacja finansowa i jak będzie się zmieniać z latami, wraz ze zmianą potrzeb wszystkich

Po co dzieciom kieszonkowe?
Czym jest kieszonkowe? Niektórzy uważają, że to po prostu pieniądze, które rodzice (albo opiekunowie czy też dziadkowie) dają dziecku. Ale nie każde pieniądze przekazywane dzieciom są kieszonkowym.