Drukuj
op. red.
Odsłony: 1255

Szklanka wody po przebudzeniu, owoc do drugiego śniadania, surówka do obiadu – jeśli codziennie powtarzasz jakąś czynność, szybko zmienia się ona w nawyk. Dotyczyć może nie tylko odżywiania czy sportu, z czym często jest kojarzony, ale też zarządzania pieniędzmi. Jakie są Twoje nawyki finansowe i które z nich faktycznie Ci służą?


Wszystko zaczyna się od... 

...drobnostek, na które być może nie zwracasz nawet uwagi. Nawyki powstają, gdy człowiek zaczyna kojarzyć ze sobą dwie występujące jednocześnie sytuacje. Nawyk jest zachowaniem automatycznym, dokonywanym bez dogłębnej analizy. To bardzo korzystne, bo ogranicza konieczność podejmowania wielu decyzji w ciągu dnia i oszczędza naszą energię. Gorzej, jeśli przy okazji wcale nam nie służy. 

Jeśli każda wizyta w kinie wiąże się z zakupem zestawu przekąsek, trudno będzie przejść obok kasy z popcornem obojętnie. Ba! Jeśli zawsze wybierasz większą porcję (jest przecież droższa tylko o 2 zł!), to jeśli nie zjadasz nawet połowy, następnym razem znowu, automatycznie, kupisz to samo.

Nic straconego

Na szczęście nad nawykami można pracować. Uświadomienie sobie, co jest nawykiem i jak wpływa na nasze życie, jest pierwszym ważnym krokiem. Zastanów się, czy dany nawyk Ci służy, czy wręcz przeciwnie – przynosi Ci ostatecznie więcej kłopotów i zmartwień niż korzyści. Jeśli okaże się, że zależy Ci na zmianie, pomyśl, jaki nawyk chcesz budować w miejsce starego. Zadbaj też o:

Więcej o nawykach finansowych

Dowiedz się więcej! Obejrzyj najnowszy poradnik wideo, w którym Iwona Kutyna podpowiada, które nawyki finansowe warto wprowadzać w życie:

 

 

Zajrzyj też do poradnika, w którym Grzegorz Boguszewski podpowiada, jak bezboleśnie pracować nad nawykami:

Pobierz TUTAJ