Element finansowego dobrostanu
Na zdrowie finansowe składa się wiele elementów. Regularne odkładanie oszczędności, rozsądny budżet domowy, wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy… Wszystko to wiąże się z dobrostanem naszych bliskich – dziećmi, partnerem, partnerką, słowem ze wszystkimi osobami, z którymi dzielimy gospodarstwo domowe. Jeśli jedna z najbardziej życiowych spraw staje się tematem tabu, zwyczajnie trudno mówić o zachowaniu dobrostanu, nie tylko finansowego.
Czemu niechętnie rozmawiamy o finansach?
Bardzo często nastawienie do pieniędzy wynosimy z domu, a zachowania i postawy związane z finansami są zaskakująco podobne do zachowań i postaw naszych opiekunów. Jeśli dziecko nigdy nie rozmawia z rodzicami o oszczędnościach, zakupach czy planowaniu wydatków, nie stanie to dla niego nagle oczywiste w dorosłym życiu. A gdy już pojawia się konieczność podniesienia tematu, mierzymy się z przeróżnymi obawami – o atmosferę rozmowy, zarzut materializmu czy inne trudne oskarżenia.
Pieniądze? Normalna sprawa
A gdyby spojrzeć na temat finansów inaczej? Świadomość, że w razie potrzeby możliwe będzie np.
-
spokojne omówienie bieżącej sytuacji finansowej,
-
stworzenie planu działania w razie spadku dochodów
-
przedyskutowanie planów na wakacje…
…sprawi, że kwestia pieniędzy przestanie być obarczona dodatkowym stresem, niepokojem lub aurą tajemnicy. Innymi słowy, pora zdjąć z tematu finansów zły urok i pomyśleć o nim jak o jednej z wielu życiowych, potrzebnych spraw.
Dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego poradnika wideo, w którym Iwona Kutyna podpowiada, jak przygotować się do pierwszej rozmowy o pieniądzach oraz o czym warto pamiętać, by była spokojna i konstruktywna.
{youtube}oT7b4pHd2ow{/youtube}