Drukuj
op. red.
Odsłony: 1153

Czy to, co myślimy na temat finansów, zarabiania pieniędzy czy bogacenia się ma wpływ na naszą sytuację finansową? Okazuje się, że tak. Nasze przekonania kształtują w dużej mierze podejście do finansów, wspierając lub ograniczając zasobność naszego portfela.


Siła przyciągania

Zapytani o nasze myślenie na temat pieniędzy, odpowiadamy w różny sposób. Część z nas kojarzy je z zaspokajaniem potrzeb, bezpieczeństwem, środkiem do realizacji marzeń. Inni uważają, że są trudne do zdobycia, wymagają poświęcenia czasu, wiecznie za nimi gonimy, bywają ciężarem, a wręcz czymś złym. Równie odmienne są skojarzenia z bogactwem: bogaci są bezczelni, pierwszy milion trzeba ukraść, nie wypada rozmawiać o majątku. Rzadko zastanawiamy się natomiast, czy sposób, w jaki myślimy, będzie przyciągać do nas pieniądze lub je od nas odpychać.

Przekonania – Twoje opinie

Nasze przekonania są niczym filtry. Powodują, że pewne rzeczy robimy, a innych unikamy. Słychać je w naszych dialogach wewnętrznych, np. gdy mówimy sobie, że damy radę, albo że nigdy nie będziemy w stanie czegoś zrobić, mamy czas by coś zrobić, albo rezygnujemy wspominając słowa mamy: Ty nigdy nic nie robisz na czas. Takie skrypty, nieświadome wzorce ukształtowane w dzieciństwie, które wiele razy słyszeliśmy bądź ich doświadczyliśmy, zaczynamy w pewnym momencie traktować jak fakty, a nie opinie. Jeśli sądzimy zatem, że w Polsce nie da się skutecznie prowadzić biznesu, a najlepsza jest praca na etacie, raczej nie otworzymy własnej firmy.

Przyciągaj myślami

Co więcej, takimi przekonaniami kieruje się nasz umysł, który z otoczenia wychwytuje to, co jest zgodne z utartym tokiem myślenia. Gdy myślimy, że życie i praca są ciężkie, dostrzegamy wokół przykłady, będące tego potwierdzeniem. Tymczasem tzw. reguła przyciągania czy samospełniająca się przepowiednia mogą nam pomóc zarówno w tak prozaicznych sytuacjach, jak znalezienie miejsca parkingowego w zatłoczonym mieście (nigdy nie zaparkuję vs. z pewnością zaraz się coś znajdzie), jak również w podejściu do biznesu (to nie jest moment na rozpoczynanie działalności vs. poradzę sobie z prowadzeniem firmy).

Wystarczy nieco zmienić tok myślenia, by zacząć zauważać pozytywne przykłady ludzi przedsiębiorczych, którzy w naszym kraju odnieśli sukces albo nabyć nowe kompetencje pozwalające lepiej się organizować.

Nie dajmy się wpuszczać w pułapki myślenia, gdyż łatwo nie zauważyć czegoś, czego nie szukamy. Pamiętajmy, że przekonania to opinie, a nie fakty, a patrząc przez ich pryzmat na świat, postrzegamy go wybiórczo. Spróbujmy zmieniać nasze przekonania tak, by wspierały nas w zarabianiu pieniędzy oraz w innym obszarach w życiu.


Artykuł przygotowany na podstawie webinaru z Kaliną Grelą-Łężak "Jak myśleć o pieniądzach i je mieć?" realizowanego w ramach programu Zdrowie Finansowe.