Drukuj
Jan Mazurek
Odsłony: 5855

Rosnące ceny żywności, paliw, usług, a w efekcie malejąca siła nabywcza naszych pieniędzy – tak odczuwamy skutki inflacji. Nie mamy na nią wpływu, ale jako konsumenci możemy łagodzić siłę jej oddziaływania na nasze życie oraz podejmować decyzje finansowe, które w przyszłości pozwolą nam lepiej radzić sobie w obliczu galopujących cen.


7 pomysłów na walkę z inflacją

W jaki sposób planować finanse osobiste podczas rosnącej inflacji:

Przy wysokiej inflacji korzystniej jest być właścicielem mieszkania niż je wynajmować. Dlaczego? Po pierwsze, jako najemca musisz liczyć się z podwyżkami opłat za wynajem. Po drugie, na nieruchomości nie stracisz, ponieważ ceny gruntów, materiałów i koszty pracy rosną wraz z inflacją, co przekłada się na wzrost cen nieruchomości. Będąc właścicielem nieruchomości jesteś w dużej mierze zabezpieczony przed negatywnymi skutkami inflacji. 

Wysoka inflacja nie sprzyja lokującym pieniądze na kontach bankowych ani inwestującym w obligacje, gdyż otrzymane odsetki jej nie rekompensują. Nie tracą podczas inflacji natomiast kredytobiorcy, oczywiście przy założeniu, że oprocentowanie ich kredytów jest stałe i nie są zadłużeni ponad swoje możliwości regulowania zobowiązań. 

Jeśli wszystko wskazuje, że inflacja utrzyma się długo na wysokim poziomie, warto sfinansować zakup samochodu kredytem o stałym, jak najniższym oprocentowaniu, zaciągniętym na jak najdłuższy czas. Wtedy będziesz spłacać zadłużenie mniej wartymi pieniędzmi.

Jeżeli Twój samochód zużywa dużo paliwa, pomyśl o zmianie na bardziej energooszczędny lub elektryczny. W ten sposób obniżysz rachunki za eksploatację pojazdu. Jeżeli posiadasz starą lodówkę zużywającą dużo prądu, wymień na nową, energooszczędną. Rozważ również montaż paneli fotowoltaicznych na domu oraz zadbaj o szczelność jego drzwi i okien. Warto również zainstalować pompę ciepła. Poprawa efektywności energetycznej przyniesie istotne zmniejszenie kosztów utrzymania domu, co ma szczególne znaczenie podczas inflacji, gdy dynamicznie rosną ceny paliw, gazu i energii elektrycznej.

Przy wysokiej inflacji sklepy czasem nie nadążają z uzupełnianiem szybko sprzedawanych towarów. Dlatego warto zaopatrzyć się w większą ilość niepsującej się żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby. Ich cena będzie najprawdopodobniej rosnąć szybciej niż oprocentowanie Twojego konta bankowego. W ten sposób można poczynić znaczące oszczędności w sytuacji, kiedy pieniądz szybko traci na wartości.

W myśl powiedzenia „na tanie nas nie stać”, staraj się kupować produkty trwałe wysokiej jakości, np. pralka lub lodówka renomowanej firmy. Będą one dłużej funkcjonować i unikniesz wysokich kosztów napraw.

Opracowując swój budżet domowy, zwróć uwagę na te kategorie towarów i usług, które są najbardziej podatne na rosnącą inflację. Do takich należy zaliczyć w pierwszej kolejności żywność, transport, paliwa i usługi komunalne. Staraj się robić zakupy w tańszych marketach, korzystaj z promocji oraz zastanów się, czy pewne wydatki możesz ograniczyć bez uszczerbku na jakości swojego życia.

 

Podsumowując, jeśli obawiasz się inflacji, już teraz staraj się działać zdroworozsądkowo – rób, jeśli możesz, większe zakupy, wybieraj jak najkorzystniejsze kredyty oraz przygotuj dom i rodzinę – psychicznie i finansowo na wzrost kosztów życia. 


 

Powyższy materiał jest materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji.

Autor: Jan Mazurek, mgr inż., ukończył Politechnikę Gdańską. Posiada również licencję maklera papierów wartościowych. Pracuje od 1994 roku w renomowanych instytucjach finansowych (domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych). Obecnie pracuje w Michael/Ström Dom Maklerski S.A. Posiada również bogaty dorobek publicystyczny w zakresie ekonomii i finansów, tworzy materiały informacyjne i edukacyjne dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Prowadził szkolenia w zakresie rynku kapitałowego i zarządzania finansami.