Drukuj
Opr. red.

Zbudowanie dobrych przyzwyczajeń, a wręcz nawyków w zakresie wydawania, oszczędzania i inwestowania pieniędzy, jest pierwszym krokiem do poczucia finansowego bezpieczeństwa.

Tak, jak dobre praktyki w prowadzeniu finansów każdej firmy są niezbędnym elementem jej sprawnego funkcjonowania, tak samo jest w przypadku gospodarstwa domowego, niezależnie od poziomu jego dochodów. Zbudowanie dobrych przyzwyczajeń w zakresie gospodarowania pieniędzmi jest pierwszym krokiem do poczucia finansowego bezpieczeństwa. 

Czy to już nawyk?

Statystyki mówią, że 55% czynności w ciągu dnia robimy nawykowo.

Jeśli w reakcji na konkretne zdarzenie (tzw. bodziec), zachowujesz się zawsze tak samo, gdyż czerpiesz z tego jakąś korzyść (nazywaną w tym przypadku nagrodą), to znaczy, że dane zachowanie weszło Ci w nawyk.

Na przykład, wsiadając do samochodu, natychmiast włączasz radio, by umilić sobie jazdę ulubioną muzyką, albo zaraz po wstaniu z łóżka pijesz kawę, by otrzymać dawkę energii na dobry początek dnia. W przypadku finansów, nawykiem jest na przykład przelew konkretnej części pensji na konto oszczędnościowe w dniu wypłaty czy obiad w restauracji raz w miesiącu, w weekend po otrzymaniu wynagrodzenia.

Opłacalne nawyki

Poznanie i zastosowanie dobrych praktyk w zarządzaniu osobistymi finansami wpływa pozytywnie na stan konta czy zasobność portfela. Do takich opłacalnych nawyków należą m.in.:

Podsumowanie

Wypracowanie nowego nawyku, a nawet dwóch czy trzech jednocześnie, jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga czasu i kilku zasadniczych elementów. 

Poniżej znajdziesz 6 kroków do wytworzenia bardzo ważnego nawyku, jakim jest planowanie zakupów:

  1. Zdefiniuj konkretny nawyk, który chcesz wykształcić - np. będę chodził na zakupy z listą potrzebnych rzeczy, by nie kupować rzeczy niepotrzebnych.
  2. Znajdź motywację, czyli odpowiedz sobie na pytanie: po co i dla kogo chcę to zrobić - najlepiej mieć cel związany z kimś dla nas ważnym (np. zaoszczędzone pieniądze wrzucę do skarbonki dziecka lub przeznaczę na jego kieszonkowe).
  3. Dostrzeż bodziec - czynność lub wydarzenie, które już istnieje w Twoim codziennym planie dnia: wyjście do sklepu będzie wyzwalało konieczność zrobienia listy rzeczy do kupienia.
  4. Przypominajka - np. w postaci kartki na lodówce z tytułem: rzeczy do kupienia, gdzie Ty i domownicy będziecie wpisywać produkty, które się skończyły.
  5. Zobowiązanie: poproś domowników, by uzupełniali listę na bieżąco, a przed Twoim wyjściem do sklepu pytali, czy zabrałeś listę.
  6. Ustal konkretną datę startu - np. duże zakupy przed weekendem.