Drukuj
Stefan van Woelderen, thinkforwardinitiative.com
Odsłony: 1445

Z badań przeprowadzonych przez firmę Kantar w ponad 50 krajach wynika, że z powodu ogólnokrajowych lockdownów ​​obawy konsumentów o finanse osobiste są teraz nawet większe, niż obawy o własne zdrowie. Ale są sposoby na zmniejszenie tego stresu.

Niespotykana skala spowolnienia gospodarczego pozostawiła miliony ludzi na całym świecie bez pracy, a u kolejnych milionów zasiała niepewność co do perspektyw finansowych. Wśród 37% osób, które zadeklarowały, że ich dochód zmniejszył się w wyniku pandemii, 44% zgłosiło utratę połowy dochodów i więcej. To oznacza, że 1 na 6 obywateli krajów G7 stracił przynajmniej połowę dochodów.

W tym kryzysie chodzi przede wszystkim o ludzi, a nie statystyki. Co zatem, jeśli jesteś kimś, kto stracił pracę lub prowadzisz firmę, której przychody nagle spadły i to w znacznym stopniu? W artykule pt. 10 najważniejszych kroków w sytuacji kryzysu finansowego opisanych jest 10 działań, których podjęcie ma największe znaczenie dla przezwyciężenia trudnej sytuacji. 

Krok 5. brzmiał: „Zachowaj spokój i rozsądek. Wyznaczanie celów, kontrola emocjonalna i uważność mają wpływ na sytuację finansową”.

Jednym z praktycznych sposobów radzenia sobie ze stresem jest zwizualizowanie sobie lepszej przyszłości, ponieważ badania pokazują, że może to pomóc w podjęciu niezbędnych kroków, aby przejść przez ten trudny czas.

Potrzebne: pozytywne obrazy na przyszłość i plan na trzy miesiące

Kiedy dotykają Cię finansowe konsekwencje wydarzenia życiowego i/lub wydarzenia społecznego, takiego jak Covid-19, ważne jest, aby nie pogrążyć się w biernym lub negatywnym nastawieniu. Zamiast tego, powinieneś pozwolić sobie na dwie rzeczy: 1) wyobrażenie siebie (i Twoich bliskich) w nieodległej lepszej przyszłości oraz 2) plan, jak to urzeczywistnić.

Teoria behawioryzmu, która za tym stoi, polega na tym, że wyobrażanie sobie swojej jaśniejszej przyszłości pomaga w:

To, w jaki sposób stan psychiczny wpływa na zachowania finansowe, zostało w przeszłości szeroko zbadane. Jednak niewiele zostało wdrożone w zadowalającym stopniu przez branżę finansową i inne branże. 

Badania, których założeniem jest pomóc ludziom w myśleniu o ich finansowej przyszłości, są często związane z oszczędnościami, a mniej z „wykorzystaniem” przyszłości (lub w tym przypadku: pozytywnego obrazu przyszłości) w radzeniu sobie ze stresem i obecnymi finansami. 

Podjęcie praktycznych działań może poprawić zarówno teraźniejszość finansową, jak i przyszłość.

Zacznij od wizualizacji przyszłości i planu finansowego i rób to konsekwentnie - krok po kroku, działanie po działaniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu - przeczytaj więcej w artykule "Nagły szok finansowy. Co może pomóc?".

 

 

www.thinkforwardinitiative.com